Safra Kesesi Ameliyatı

Safra kesesi ameliyatı, safra kesesinde meydana gelen rahatsızlıkların tedavisi için kullanılan yöntemlerden biridir. Medikal tedavilerin yetersiz kaldığı durumlarda cerrahi yöntemler gündeme gelmektedir. Safra kesesindeki hastalığa ve hastanın genel durumuna göre bu ameliyatlar farklı şekillerde yapılabilmektedir.

Safra Kesesi Nedir?

Safra kesesi, karaciğer tarafından üretilen ve sindirimde görev alan safra sıvısının depolandığı organdır. Su damlasını andıran bir şekle sahiptir. Safra kesesi, içerisindeki safrayı on iki parmak bağırsağına ulaştırmaktadır.

Safra sıvısı ile birlikte vücudun farklı atıkları da atılır. Örneğin; kırmızı kan hücrelerinin yıkımı sonrasında oluşan bilurubin, direkt bilurubine çevrildikten sonra safra ile dışkıya verilir ve böylece vücut dışına atılır.

Safra kesesi, safra sıvısının üretiminden değil, depolanmasından sorumludur. Söz konusu karaciğerde üretilir ve buraya aktarılır. Gıda tüketildiğinde ise biriken safra, bu organ üzerinden bağırsaklara aktarılır.

Safra Kesesi Hastalıkları

Safra kesesinde, bazı nedenlere bağlı olarak bazı rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir. Bunlara genel olarak safra kesesi hastalıkları denilmektedir. Söz konusu hastalıklar için bazen ilaç tedavileri yeterli olurken, bazen de cerrahi tedavilerin uygulanması gerekmektedir. Safra kesesi hastalıklarından en sık rastlanılanları şunlardır:

Safra Kesesi Taşı

En sık görülen safra kesesi hastalıklarından biridir. Safra sıvısı, akışkan bir yapıya sahiptir ve sürekli döngü içerisinde olmasından dolayı bu akışkanlığı bozulmaz. Ancak geçirilen hastalıklar veya farklı nedenlere bağlı olarak söz konusu akışkanlık bozulmakta ve tortular birikerek zamanla taş oluşumuna neden olmaktadır. Taş oluşumu sonrasında görülecek belirtiler şunlardır:

 • Karın bölgesinde başlayarak, sırt ve omuzlara doğru ilerleyen ağrılar
 • Hazımsızlık
 • Karında şişlik
 • Kusma ve bulantı
 • Beyaz renkli dışkı
 • Sarılık

Oluşan taşlar, farklı büyüklüklerde olabilmektedir. Küçük çaplı ve sıvı akışını engellemeyen taşlar, genellikle hastalara rahatsızlık vermez. Ancak büyük ve sıvı akışını engelleyen taşlar, ciddi ağrılar hissedilmesine yol açar. Böyle durumlarda safra kesesi ameliyatı, bir tedavi seçeneği olarak değerlendirilir.

 Safra Kesesi Polipleri

Polipler, farklı nedenlere bağlı olarak kesenin çeperinde oluşan yapılardır. Bunların çok büyük bir kısmı iyi huyludur ve tedavi gerektirmemektedir. Ancak kötü huylu olduğu tespit edilenlerin tedavi edilmesi gerekmektedir.

Safra Kesesi Kanseri

Safra kesesinin çeperinde meydana gelen kötü huylu tümörlerdir. Bu kanserin nedeni tam olarak bilinmese de, safra kesesinde bulunan taşlardan dolayı oluşan enfeksiyonların, hücrelerin yapısını etkilediği ve böylece kanser oluştuğu tahmin edilmektedir.

Safra kesesi kanseri, erken teşhis edildiğinde tedavisi zor olmayan bir hastalıktır. Ancak geç teşhis edildiğinde, hem tedavisi zordur hem de oluşan kanserin farklı organlara sıçrama olasılığı yüksektir. Bu yüzden hastalığın belirtilerinin bilinmesi çok önemlidir. Safra kanseri belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Karın ağrısı
 • Bulantı ve kusma
 • İştahsızlık ve zayıflama
 • Sarılık
 • Beyaz dışkı
 • Koyu renkli idrar

Bu belirtiler, farklı rahatsızlıklardan da kaynaklanabilir. Uzman bir hekime muayene olarak bu belirtilerin nedeninin tespit edilmesi ve sonrasında ise gerekli tedavinin yapılması gerekir.

Safra Kesesi İltihabı (Kolesistit)

Karaciğerdeki tıkanma nedeniyle meydana gelen safra kesesi iltihabı, kese çeperlerinin kalınlaşmasına ve burada ödem oluşmasına neden olmaktadır. Safra kesesi taşı ile benzer belirtilere sahiptir. Etkileri ve sonuçları bakımından, daha ciddi bir rahatsızlıktır.

Tıkanma Sarılığı

Safra kanalının taş veya tümör oluşumu nedeniyle tıkanmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Karaciğerdeki safranın bağırsaklara aktarılamaması nedeniyle hastaların cildinde belirgin bir sararma meydana gelir. Tedavi edilmemesi durumunda karaciğer yetmezliğine kadar varan ağır sonuçları olabilmektedir.

Akut Pankreatit (Pankreas İltihaplanması)

Safra taşlarına bağlı olarak ortaya çıkan bu hastalık, tedavi edilmediğinde ölümcül olabilmektedir. Hastaların önemli kısmı hastalığı çok şiddetli geçirmezken, küçük bir kısmında hastalık şiddetli görülmektedir.

Safra Kesesi Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler
Safra kesesi ameliyatı öncesinde bazı hazırlıkların yapılması gerekmektedir. Yapılması gereken hazırlıklar şu şekildedir:

 • Ameliyat öncesinde hastalar, tıbbi geçmişleri ve kullandıkları ilaçlarla ilgili doktorlarını bilgilendirmelidir.
 • Ameliyattan 6-8 saat önce yeme ve içme bırakılmalıdır.
 • Doktorun ara verilmesini istediği ilaçların kullanımına ara verilmelidir. Özellikle kanama riskini artıran kan sulandırıcı ilaçların kullanımı konusunda doktor talimatlarına harfiyen uyulmalıdır.
 • Ameliyat sonrası için refakatçi ayarlanmalıdır.

Kapalı safra kesesi ameliyatı sonrasında genellikle hastalar aynı gün taburcu edilmektedir. Ancak hastalığın durumuna bağlı olarak birkaç gün hastanede kalınması gerekebilir. Böyle bir olasılık dikkate alınarak, hastane için de hazırlık yapılmalıdır. Giyilmesi kolay kıyafetler tercih edilmelidir.

Safra Kesesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Safra kesesi ameliyatı, açık ve kapalı olmak üzere iki farklı şekilde yapılmaktadır. Bu ameliyatlar ile safra kesesinin tamamen çıkarılması, kolesistektomi olarak isimlendirilmektedir.

Laparoskopik Kolesistektomi

Laparoskopik kolesistektomi, kapalı safra kesesi ameliyatıdır. Bu ameliyatta ön karın duvarına ortalama 1 cm büyüklüğe sahip 3-4 kesi açılır. Bu kesilerin birine kameralı bir tüp yerleştirilirken, diğerine ise özel tıbbi aletler yerleştirilir.

Kapalı olarak safra kesesi çıkarılır. Ayrıca kanallar da taş oluşum riskine karşı kontrol edilir. Böylece ilgili bölgenin işlevini benzer şekilde yerine getirdiğinden emin olunur. Ameliyat sonunda açılan kesiler kapatılarak işlem sonlandırılır. Bu işlem ortalama 1-2 saat sürmektedir.
Yeni nesil bir yöntem olan laparoskopik cerrahi, göbek fıtığı, bariatrik ameliyatlar, fıtık ameliyatı gibi farklı ameliyatlarda da kullanılır.

Geleneksel (Açık) Kolesistektomi

Geleneksel kolesistektomi ise açık ameliyat ile safranın çıkarılmasıdır. Bu ameliyatta, ilgili bölgeye yaklaşık 15 cm büyüklüğünde kesi açılır. Kas ve dokular, karaciğer ve safra kesesinin ortaya çıkarılması amacıyla yana çekilir. Gerekli işlemler yapılır ve safra kesesi çıkarılır. Son olarak açılan kesi kapatılarak işlem sonlandırılır. Açık ameliyat, hastanın durumuna göre ortalama 2 saat sürer.

Hangi Durumlarda Safra Kesesi Ameliyatı Yapılır?

Safra kesesinde en sık görülen rahatsızlık, taş oluşumudur. Diğer hastalıklar da genellikle taşlardan kaynaklı etkilere bağlı olarak oluşmaktadır.
Safra kesesi taşı tespit edildiğinde, etkileri incelenir. Semptomlara neden olmayan ve kanalları tıkamayan taşlar için genellikle cerrahi yöntem tercih edilmez. Ancak ağır belirtileri olan ve kanalları tıkayan taşların tespiti durumunda ameliyat yöntemine başvurulur. Ameliyat ise çoğunlukla kolesistektomi, yani safra kesesinin alınması şeklinde yapılır. Ameliyat seçeneğinin değerlendirildiği diğer durumlar ise şu şekildedir:

 • Safra kanalında taş tespiti (koledokolitiazis)
 • Büyük polipler
 • Kolesistit (Safra kesesi iltihabı)
 • Pankreatit (Safra taşlarına bağlı pankreas iltihabı)

 

Safra Kesesi Ameliyatı Riskleri

Safra kesesi ameliyatı, genel anestezi altında yapılan bir işlemdir. Bu yüzden hem cerrahi işlemin hem de genel anestezinin riskleri söz konusudur. Bu riskler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kanama
 • Karaciğer, ince bağırsak ve safra kanalı gibi yakın bölümlerin/organların yaralanması
 • Enfeksiyon
 • Safra sızıntısı
 • Pıhtı oluşumu
 • Diğer riskler

Bu risklerin ortaya çıkma olasılığı, deneyimli bir cerrah seçimi ve laparoskopik cerrahi yönetimin tercih edilmesiyle minimize edilmektedir. Safra kesesi ameliyatı fiyatları, yapılacak işleme ve doktorunun deneyimine bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Safra Kesesi Ameliyatı Olanların Yorumları

Safra kesesi ameliyatı olanların yorumları incelendiğinde, hastaların ağrılarından ve benzeri şikayetlerinden tamamen kurtuldukları görülür. Özellikle iyileşme dönemi sonrasında hastaların geçmişte yaşadıkları sorunlar tamamen ortadan kalkar ve böylece yaşam kalitelerinde belirgin bir artış olur.

Cerrahi işlemle safra kesesinin alınmasının ardından, vücudun yeni duruma uyum sağlaması biraz zaman alabilir. Buna bağlı olarak bazı hastalarda şişkinlik ve hazımsızlık türünden şikayetler görülebilir. Ancak söz konusu şikayetler ciddi değildir. Safra kesesi ameliyatı olanlar tarafından yapılan yorum ve değerlendirmeler genel itibariyle bu şekildedir.

Safra Kesesi Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Safra kesesi ameliyatı, ortalama olarak 45 dakika sürer. Söz konusu cerrahi işlemde, ilgili organ vücut dışına çıkarılır. Ardından ise kanallar kontrol edilir ve tespit edilen tıkanıklıklar giderilir. Son olarak da açılan kesiler kapatılarak işlem sonlandırılır.

Safra kesesi ameliyatı süresi, farklı unsurlara göre değişkenlik gösterebilir. Karmaşık ve zorlu cerrahi işlem gerektiren vakalarda süre biraz daha uzun olabilir. Ayrıca kapalı olan işlemlerin süresi de, açık olanlara kıyasla biraz daha fazla olabilmektedir.

Kapalı Safra Kesesi Ameliyatı Fiyatı

Kapalı safra kesesi ameliyatı fiyatı, birçok etken nedeniyle farklılık gösterir. Öncelikle her hastanın durumu aynı değildir. Dolayısıyla cerrahi işlemin süresi, zorluğu, karmaşıklığı ve kullanılan teknikleri farklı olabilir. Bahsedilen hususlar nedeniyle kapalı ameliyat fiyatları da değişkenlik gösterir.

Burada fiyatları etkileyen maliyetlerden biri de cerrahın deneyimidir. Cerrah ne kadar deneyimli olursa, fiyatlar yükselir. Ancak deneyimli cerrahların yaptıkları cerrahi operasyonların başarılarının daha yüksek, risklerinin ise daha düşük olduğu unutulmamalıdır.

Kapalı Safra Kesesi Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Kapalı safra kesesi ameliyatı sonrasında hastalar bir süre kontrol altında tutulur. Kontrol sürecinde herhangi bir komplikasyon tespit edilmemesi durumunda hastalar taburcu edilir.

İlk günleri evde dinlenerek geçiren hastalar, genellikle 5-7 gün sonra işlerine dönerler. Ancak işleri ağır olanların biraz daha beklemesi gerekir. Hastaların normal rutinlerine dönmesi ise 4-6 hafta sonunda gerçekleşir. Bu sürecin her aşamasında, doktor talimatlarına göre hareket edilmesi gerekir.

Kapalı Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Kapalı safra kesesi ameliyatı sonrası hastaların beslenmelerine dikkat etmesi gerekir. Safra kesesi, bir depolama organı olarak görev yapar. Bu organ alındığında, karaciğer tarafından üretilen safra direkt olarak bağırsaklara verilir. Dolayısıyla ameliyat sonrasında, yeni bir beslenme düzenine alışılması gerekecektir.

Az ve sık yemek, bu dönemin en önemli kuralıdır. Böylece hazımsızlık ve şişkinlik gibi sindirim sorunları yaşanmayacaktır. Ayrıca yağlı ve gaz yapıcı gıdalardan uzak durmak da çok önemlidir. Uyum süreci atlatıldıktan sonra beslenme konusunda daha rahat olunabilir.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası

Laparoskopik kolesistektomi sonrasında hastalar 24 saat gözetim altında tutulmakta ve daha sonra taburcu edilmektedir. Hastaların durumuna bağlı olarak taburcu süresi 1-2 günü bulabilmektedir. Açık ameliyat ise taburcu süresi biraz daha uzundur.

Ameliyat sonrasında hastalar kısa sürede günlük yaşamlarına dönebilirler. Bu süreçte ağır işlerden ve aktivitelerden kaçınmak önemlidir. Ayrıca safra kesesi ameliyatları sonrasında beslenmeye ayrı bir önem verilmelidir. İlk saatlerde sadece sıvı gıdalarla beslenen hastalar, daha sonra doktorun onayı ile katı gıdaları tüketebilmektedir.

Laparoskopik kolesistektomi sonrasında hastalar 24 saat gözetim altında tutulmakta ve daha sonra taburcu edilmektedir. Hastaların durumuna bağlı olarak taburcu süresi 1-2 günü bulabilmektedir. Açık ameliyat ise taburcu süresi biraz daha uzundur.

Safra kesesi ameliyatı, genel anestezi altında yapılan bir işlemdir. Bu yüzden hem cerrahi işlemin hem de genel anestezinin riskleri söz konusudur.

Safra kesesinde en sık görülen rahatsızlık, taş oluşumudur. Diğer hastalıklar da genellikle taşlardan kaynaklı etkilere bağlı olarak oluşmaktadır.
Safra kesesi taşı tespit edildiğinde, etkileri incelenir. Semptomlara neden olmayan ve kanalları tıkamayan taşlar için genellikle cerrahi yöntem tercih edilmez. Ancak ağır belirtileri olan ve kanalları tıkayan taşların tespiti durumunda ameliyat yöntemine başvurulur. Ameliyat ise çoğunlukla kolesistektomi, yani safra kesesinin alınması şeklinde yapılır.

Çalışma Saatleri
 • Pzt-Cuma 09:00 – 17:00

Op. Dr Mehmet Altuğ Kazak

HASTA GÖRÜŞLERİ
Image title
Ferhat S.

Babamın safra kesesinde taş vardı ve bir sürü hastane dolaştıktan sonra Altuğ hocamı duydum ve kendisi çok güzel ilgilendi ve başarılı operasyon sayesinde şuan babam gayet iyi.Tedavi süreci çok iyi koordinasyon ile ilerledi güler yüz ve doğru tedavi hocam sayesinde herhangi bir enfeksiyon bulaşımı olmadan babam taburcu oldu.Hocamın saat kaç olursa olsun ilgilenmesi ve kendine olan güveni sayesinde başarılar yakaladığına inanıyorum ve bu konuda da özellikle çok memnun kaldım.Doktorumu bütün aileme tavsiye ettim çevremde tavsiye ettim hatta benden sonra önerdiğim ve giden tanıdıklarda memnun ayrıldı.. kendisine çok ama çok teşekkür ederim.

Image title
Salih

Altuğ Hoca çalışkan, disiplinli, titiz ve ilgili bir hekim. Bu yüzden kendisinden çok memnun kaldığımı söyleyebilirim. Hafızası kuvvetli biri olduğu için takip döneminde de yardımcı olmuştu.O yüzden hakkında pozitif bir yorum verebilirim. Tüp mide ve safra kesesiyle ilgili operasyon geçirdim ve bu süreçten oldukça memnun kaldım. Kendisi tekrar söylüyorum, gerçekten disiplinli ve çalışkan bir doktor..

Op. Dr Mehmet Altuğ Kazak

HASTA FOTOĞRAFLARI